Ja nolem uzstādīt lietus ūdensnoteku sistēmu savai mājai, vispirms nāksies veikt pamatīgu izpēti par šo procesu un tajā izmantotajiem elementiem – sākot ar pareiza izmēra un atbilstoša materiāla sistēmas detaļu iegādi, beidzot ar to dizaina un krāsas piemeklēšanu. Atceries, ka noteksitēma ne tikai neļauj ūdenim pilēt no jumta uz galvas, bet tās pamatfunkcija ir pasargāt jumta spāru galus no mitruma, kā arī ar tās palīdzību lietus ūdens tiek novadīts prom no ēkas pamatiem. Noteksistēmu var arī izmantot lietusūdens savākšanai, ko vēlāk var izmantot mazgājot veļu, vai aplaistot dārza dobes. Ielūkojies šī raksta turpinājumā, lai uzzinātu visu nepieciešamo par ūdensnoteku sistēmas izvēli.

Katram materiālam savas priekšrocības

Lietus ūdens noteku sistēmu veido divas svarīgākās daļas – horizontālās teknes, jeb renes, kas tiek stiprinātas gar jumta apakšmalu un vertikālās notekcaurules, kas rūpējas par no jumta savāktā lietus ūdens novadīšanu. Šo abu elementu savienojuma vietā izmanto piltuvi , taču, protams, sistēmas uzstādīšanā tiek izmantotas arī citas nemazāk svarīgas detaļas.
Lūkojoties uz dažādām ekām Latvijā, noteikti redzēsi, ka vairumam no tām ir uzstādītas metāla ūdensnoteku sistēmas, taču mūsdienās pieejamo materiālu skaits ir ievērojami pieaudzis, tādēļ vērts aplūkot vairākus no tiem, lai izvēlētos īsto.

  • Cinkots tērauda skārds ar polimēru pārklājumu. Ja agrāk ļoti izplatītas bija vienkārši cinkota skārda lietus ūdens noteksistēmas, tad mūsdienās tiek biežāk iegādātas cinkotas un krāsotas vai ar polimērpārklājumu pārklātas sistēmas. Šādas noteksitēmas būs prātīga izvēle tiem ēku saimniekiem, kuri meklē materiālu, kas vienlaikus ir izturīgs, taču nav pārāk dārgs. Noteku ražošanā izmanto auksti velmētu, cinkotu tēraudu, kuru no vienas vai abām pusēm klāj īpaša polimēru vai aizsargkrāsas kārta, kurai ir gan dekoratīva, gan aizsargājoša funkcija. No šī materiāla ražotās notekas pieejamas dažādos izmēros, profilos un krāsās. Uzstādot šādas ūdensnoteku sistēmas, jāizvairās no to saskrāpēšanas, lai caurules nesāktu rūsēt. Šādu noteksitēmu izmaksas būs atkarīgas no paša skārda biezuma, izmantotā pārklājuma kvalitātes un biezuma, kā arī no pieejamā palīgdetaļu klāsta un to kvalitātes.
  • Alumīnijs. Šis materiāls lietus ūdens notekcauruļu ražošanā netiek izmantots bieži, ja ir salīdzinoši dārgs un arī mīkstāks, līdz ar to ne īpaši noturīgs pret mehānisko iedarbību, bet tas izceļas ar ļoti ilgu kalpošanas laiku, vismaz 70 gadi, jo tas nav pakļauts korozijai, tās kalsiskā izpausmē. Arī alumīnija noteksistēmas ir pieejamas daudzās krāsās.
  • Varš. No šī materiāla ražotās lietus ūdensnoteku sistēmas ir ne tikai pievilcīgas, bet arī ļoti ilgmūžīgas, jo spēj veiksmīgi izturēt apkārtējās vides iedarbību, un kalpo visilgāk (līdz 150 gadiem). Taču šeit, protams, jārēķinās ar stipri augstāku cenu. Izvēloties šādu noteksitēmu ir jārēķinās ar lielākiem izdevumiem arī tās ierīkošanā, jo visbiežāk šādas sistēmas detaļas savā starpā tiek lodētas vai valcētas, kas ir darbietilpīgs process. Nepieciešamības gadījumā sistēmas var diezgan vienkārši salabot vai nomainīt bojātās daļas. Tāpat šī materiāla ražojumi ir estētiski pievilcīgi, diezgan ātri absūbējot un radot tikai varam raksturīgo neatkārtojamu dabīgu nokrāsu. Vara teknes tiek ražotas dažādās formās, kā arī tajās var droši ierīkot noteku apsildi, kas pasargā no apledojuma, nebaidoties tās sabojāt.
  • PVC. Plastmasas lietus ūdensnoteku sistēmu ražošanās visbiežāk tiek izmantots tieši PVC jeb polivinilhlorīds, kas izceļas ar savu cietību un izturību pret dažādiem triecieniem. Šī ir laba izvēle, ja tiek meklēta ekonomiska noteksistēmas versija, kas ļauj izvēlēties no plaša krāsu sortimenta, ir pielāgojama visiem jumta mezgliem un fasādēm, neatkarīgi no jumta konstrukcijas sarežģītības. Notekas ir vieglas, tās nerūsē un tās neietekmē gaisa piesārņojums.
  • Titāncinks. Šis materiāls izceļas ar savām augstvērtīgām īpašībām, kuras piešķir tam tā satāvadaļas, cinks, alumīnijs, titāns un varš. Šī materiāla ūdensnoteku sistēmu uzstādīšana atšķiras ar to, ka elementu savienošana tiek veikta tikai izmantojot lodēšanas metodi. Titāncinka ūdensnotekas kalpo vismaz 100 gadu, bet, tāpat kā vara sistēmas, ir salīdzinoši dārgākas par skārda sistēmām. Titāncinks ir parocīgas izmantošanai ļoti sarežģītas arhitektūras ēkās, jo pats materiāls ir salīdzinoši elastīgs un ļauj izveidot dažādas formas, bet tai pat laikā, tas prasa pieredzējuša skārdnieka darbu.

Piemērotā izmēra izvēle un uzstādīšana

To, kāda izmēra notekrenes un notekcaurules, kā arī notekcauruļu daudzumu, nosaka, vadoties pēc jumta laukuma, attāluma starp piltuvēm, jumta karnīzes augstuma no zemes utt.. Piemēram, nelielai privātmājai ar jumtu līdz 200m2 pilnīgi pietiks ar notekreni 125mm platumā un un četrām caurulēm 87mm, tad trīs stāvu ēkai vai lepnai savrupmājai ar jumtu 600m2, nāksies izmantot 150mm platu notekreni un vismaz 6 notekcaurules ar 100mm diametru.

Dažādu materiālu lietus ūdens noteksistēmu uzstādīšana var atšķirties. Piemēram, ja PVC sistēmas detaļas visbiežāk tiek savā starpā līmētas, tad vienkāršākajām metāla sistēmām montāžas izvēli papildina kniedēšana, valcēšana un salaiduma vietu apstrāde ar silikonu. Vara un titāncinka notekrenes tiek arī savstarpēji lodētas. Ir jāpievērš uzmanība arī notekreņu stiprinājumu āķu izvēlei, jo tie ir atkarīgi no tā, kā tiek apdarīta jumta kaste, tās leņķis attiecībā pret zemi utt., bet cauruļu stiprinājumu kronšteini ir atkarīgi no ēkas fasādes veida. Lai pielāgotu ūdensnoteku sistēmu savām vajadzībām un tā izskatītos pievilcīgāk, mūsdienās ir iespējams pasūtīt arī individuāli izgatavojamās noteksitēmas, kas būs pieskaņotas konkrētas ēkas arhitektūrai, vai tās būtu apaļas vai kantainas, labi saredzamas, kas papildinās ēkas kopskatu, vai, gluži pretēji, paslēptas konstrukcijās tā, lai nav saredzamas vispār.

IEGĀDĀTIES BMI MONIER PRODUKCIJU